Vlog Nedir?

1
882

vlog

Merhaba bugün sizlere vlog’un ne olduğundan bahsetmeye çalışacağız.Vlog “Video Blog” kelimelerinin kısaltılmış halidir.

Bildiğiniz üzere internette oldukça fazla blog sitesi bulunmakta burada insanlar günlük hayatlarından kesitler, hakim oldukları konular hakkında yazılar, eleştiriler gibi içerikler paylaşmakta.İşte bu yazıların video ile anlatılmasına vlog deniyor yani video blog.

Tabi içerikler birebir aynı olmasada genel olarak kişisel blogların videoya çevirilmiş hali diyebiliriz (radyonun resimlisi gibi yani 😀 ).Bir vlog kanalında arkadaşına şaka yapan kişileri, yeni aldığı bir ürünü eleştiren kişileri veya kayıt tuşuna basmış ve bir konu hakkında günlük sohbet yapan kişileri görebilirsiniz.Olayın temelide budur zaten.

Videoları izlenebilir kılan tabikide videodaki kişilerin eğlence, bilgi ve tecrübe seviyesidir.Kameraya karşı konuşmak, en önemlisi izlenebilir bir şekilde konuşmak izleyenlere birşeyler verebilmek herkesin harcı değildir.

Bu konuyla ilgilenecek arkadaşlar için pek sağlam öneriler veremeyecem açıkcası, yanlış yönlendirmeler yapmak istemiyorum.Kısa birşeyler söylemek gerekirse videolarınızda birşeyler olmalı.Eğlenceyse eğlence, bilgiyse bilgi ziyaretciler videolarınızda birşeyler bulabilmeli.Kamerayla aranız pek iyi değilse ilk başlarda çok sık videolar çekin hepsini yayınlamak zorunda değilsiniz ama kameraya karşı konuşmayı, varsa ses problemlerini, ortam ışığının nasıl olması gerektiğini, nasıl daha akıcı konuşabileceğinizi kavrarsınız en azından.

İnternette bu konularla ilgilenen ve benimde severek takip ettiğim kişiler var.Size hem kafanızda birşeyler oluşabilmesi açısından hemde bu işin nasıl yapıldığını, nasıl yapılabileceğini, neler gerektiğini öğrenebilmeniz için linkler vereceğim.

Timur Akkurt Youtube Kanalı , Ekin Kollama Timur ve Ekin abi bu işi oldukça iyi yapan kişilerdir.Videolarını izlemesi hem zevkli hem eğlenceli hemde bilgilendiricidir.Daha birçok kişi vardır elbette bu kategorilerde ancak ben fazla araştırma gereği duymadım hali hazırda takip ettiğim kişilerdir.

 

İşte Birkaç Vlog Örneği:

1- İstanbul’da bir iş günü nasıl geçiyor?

 

2- YouNow Canlı Yayını Nasıl Yapılır?

 

3- Boşuna Reklam Yapan Youtuberlar

 

4- Neden 1 Nisan Şakası Yaparız?

 

5- Ali Sami Yen Türk Telekom Arena’ya Nasıl Gidilir?

 

6- Toplum İçinde VLOG Çekmenin 5 Temel Kuralı

 

 

1 YORUM

CEVAP VER