WordPress Adblock Engelleme

0
523

aTeKg5byc

Biz web site sahipleri, kuşkusuz en büyük gelir kaynağımız reklam gelirleri.Sitelerimize en uygun reklamları almak için onlarca firma ile boğuşuyoruz, reklam yerleşiminin kullanıcıyı rahatsız etmemesi için saatlerce reklam düzeni arıyoruz.

Bunların hepsini hallettikden sonra yazacağımız her yazı için bilgiler toplayıp bilgiyi en doğru şekilde sunmaya çalışıyoruz.Yazı yazarken noktasına virgülüne dikkat etmeye çalışıyoruz, acaba çokmu karmaşık oldu deyip silip tekrardan yazıyoruz.Ama bize basit bir reklam yayıncılığı bile çok görülüyor.Sitemizi ziyaret eden kullanıcıların bir kısmı adblock kullanmaya başlıyor.Zaten az kazandıran reklam firmalarına birde adblock kullanan ziyaretciler eklenince yaptığımız işin, sunduğumuz bilgilerin karşılığını alamamak zorumuza gidiyor elbette.

Bu tarz programları kullanan kişilerin çoğu ne yaptığının farkında değil.Belki sadece absürt reklamlar yüzünden kullananlarda vardır ama bu durumda arada bizdemi kaynamalıyız ? tüm emeklerimizi bilinçsizce hiçemi saymalılar ?.Bu konunun arkasından çok soru çıkar, lafı fazla uzatmadan hemen adblock kullananlar için alabileceğimiz önlemlere geçeyim.Başlıktan da anlayacağınız gibi bu eklenti sadece wordpress için geçerli, normal web siteler için adblock engelleme kodunu daha önceden vermiştim.Ancak verdiğim kodun wordpress’de işe yaramadığını gördüm.Başka kodlara bakmaya gerek duymadan hemen eklenti aramaya başladım, gayette kullanışlı bir adblock engelleme eklentisi buldum.

Eklentinin adı Kill AdBlock (Block AdBlock).Bu eklenti sitenize gelen ziyaretciler adblock kullanıyorsa onlara bir uyarı metni gösteriyor ve adblock’u kapatmadan sitenizde dolaşamıyorlar (kesin çözüm değil).Evet kesin çözüm değil, bununda yolları var ama en azından kitleyi biraz daha düşürmüş olursunuz.Eklentide adblock kullanan kullanıcıların alacağı uyarı metnini, uyarıyı nasıl alacaklarını (tam ekran, küçük boy, footer bar), uyarıyı siteye girdikten ne kadar zaman sonra alacaklarını ve uyarıyı kapatabilme seçeneklerini ayarlayabiliyorsunuz.Gayet kullanışlı bir uygulama.

Başlıksız-1

Benim önerdiğim ayarlar: 

1- Ziyaretci uyarıyı kapatabilirmi ? : evet (uyarı kapanmaz ise ziyaretci adblock eklentisini bu alan adında kullanma seçeneğini aktifleştiremiyor).

2- Adblock eklentisi uyarısı ne kadar sonra açılsın ? : 3sn. ideal.

3- Uyarı metni : Mutlaka adblock eklentisinin sitenizde nasıl kapatılabileceğini anlatın, çünkü o eklentiyi tavsiye ile kurup kullanmasını bilmeyen birçok kişi var.Onun adı “reklam göstermiyor” eklentisi, arkadaş tavsiyesi üzerine tarayıcıya kurulmuştur ve artık format atılana kadar kalkmaz.

4- Uyarı tipi : Bu özelliği çok sevdim, uyarıyı kapatma butonunu aktif ederseniz tam ekran uyarı bir sorun teşkil etmez.Onun dışında kullanıcıya pek zorluk çıkarmayan, ama aşırı dikkat çekici olan flying box seçeneğinide uygun bir uyarı metni ile kullanabilirsiniz.

Eklentinin ayarlarını yapıp etkinleştirdikten sonra sitenize gelen adblock kullanan ziyaretcileri engellemiş oluyorsunuz.Bu yazımızda sizlere adblock engelleme, adblock nasıl engellenir gibi konulardan bahsettik.Umarız memnun kalmışsınızdır, sitemizi takipte kalın kayda değer ne varsa paylaşmaya çalışıyoruz.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER